Quartz ve Granit Tezgah Karşılaştırması

Tezgah malzemesi seçimi

Mutfağınızı yenilerken ideal tezgah seçimi zor ve zaman alıcı olabilir. Tezgah malzemeleri seçeneklerinin çok olması yaşam stilinize ve mekanınıza en uygun malzeme seçimini güçleştirir. İdeal mutfak tezgahı malzemeniz benzersiz bir stile, dayanıklılığa sahip ve bakımı kolay olmalıdır. Bu üç önemli noktayı göz önüne alarak seçenekleri kuvars ve granit olarak daraltabiliriz.

Mutfak tezgahı malzemesi olarak kuvars veya granit seçimi doğru bir karar olacaktır. Bu malzemelerin evinize katacağı canlılığın yanı sıra her biri ayrı fayda sunmaktadır. Kuvars tezgahlar bakım kolaylığı avantajı ile öne çıkarken granitin bakımı daha zor olacaktır. Görünüm ve stil olarak kuvars da granit de sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

Kuvars Tezgahlar

Kuvars tezgahlar dünyadaki en sert minerallerden biri olan doğal kuvarstan yapılmaktadır. Renk çeşitliliği yaratmak için az miktarda cam veya metal parçaları da eklenebilir. Kuvarsın bir diğer avantajı gözeneksiz olması sayesinde üzerinde bakterilerin çoğalmasına izin vermez ve lekelere karşı dirençlidir. Ailenizi korur ve temizlemesi kolaydır. Sıvı emilimini engellemek için işlem yapılmasına gerek yoktur.

Kuvarsın sağladığı dayanıklılığın yanı sıra bu malzeme güzelliği ve farklı renkleri gözlerinizi kamaştıracaktır. Siyah, beyaz ve kahverengi gibi doğal tonlardan altın, mavi gibi renklere yayılan geniş yelpazedeki seçenekler neredeyse sınırsızdır. Kuvars tezgahlar mutfağınıza karakter katmanın yanı sıra geleneksel malzemelerin çok ötesinde performans avantajları sunar.

Granit Tezgahlar

Sık kullanılan diğer bir malzeme de granittir. bu malzeme de kuvars gibi dirençlidir. Granit, kesilip parlatılarak evlerde kullanıma hazır hale getirilen doğal taştır. Lekelenmeyi önlemek için her kullanımdan sonra temizlenmesi önerilir. Parlaklığını koruyabilmesi için temizliği ılık su ve sabunla yapılmalıdır.

Böyle kuvvetli bir malzemenin çizilmesi zordur ve ısı değişikliklerine dayanıklıdır. Doğal taş olduğundan fazla renk seçeneği yoktur ve her bir parça birbirinden farklıdır. Mutfağın seçilen plakaya göre tasarlanması gerekir. Bunun her zaman çok kolay olmadığı akılda tutulmalıdır.